Komisja Europejska, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom obywateli Unii Europejskiej, uruchomiła narzędzie online Znajdź prawnika, które umożliwia znalezienie prawnika w innym kraju członkowskim. Obecnie, w wyszukiwarce zarejestrowani są prawnicy z 20 państw (w tym z Polski), a kolejne kraje będą sukcesywnie dołączane.

Głównym celem narzędzia, które powstało w ramach europejskiego portalu e-sprawiedliwość (www.e-justice.europa.eu), jest wsparcie obywateli Europy w znalezieniu odpowiedniego adwokata.  

Generalnie, nie mamy większych trudności, gdy poszukujemy prawnika w Polsce i mówiącego po polsku. Kłopoty zaczynają się jednak, gdy szukamy:

  1. Prawnika w Polsce, ale mówiącego w innym, wymaganym języku obcym

  2. Prawnika zagranicą, mówiącego po polsku bądź w innym, żądanym języku

Aktualnie działająca wyszukiwarka, w sposób prosty, szybki, a przede wszystkim intuicyjny, umożliwia mieszkańcom UE znalezienie prawnika posługującego się wymaganym językiem obcym w dowolnym mieście europejskim. W procesie wyszukiwania istnieje możliwość zaznaczenia odpowiednich opcji, które usprawnią i skonkretyzują nasze zapytanie:

  • Miasto

  • Kod pocztowy

  • Język, którym posługuje się prawnik

  • Specjalizacja prawnicza

  • Tytuł zawodowy

  • Inny tytuł zawodowy

  • Imię i/lub nazwisko

 

Posługując się odpowiednim doborem pól i żądanych kryteriów, obywatel Europy (i nie tylko) ma możliwość znalezienia odpowiedniego prawnika zarówno w kraju ojczystym, jak i za granicą. Różnice językowe nie stanowią tu bariery, ponieważ serwis dostępny jest w wielu językach i pozwala znaleźć prawnika posługującego się dowolnym, wymaganym językiem obcym. Dzięki usłudze 'Znajdź prawnika' międzynarodowe operacje, transakcje i procesy prawne w UE stają się prostsze, szybsze, a przede wszystkim bardziej przyjazne dla obywatela. Dodatkowo, europejski portal e-sprawiedliwość oferuje możliwość wyszukania tłumaczy przysięgłych, bądź mediatorów rodzinnych.

 

Dowiedz się więcej

 

15/04/2016