Komisja Europejska, w ramach europejskiego portalu e-sprawiedliwość (www.e-justice.europa.eu), udostępnia elektroniczne narzędzie do wyszukiwania notariuszy, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Narzędzie pozwala znaleźć notariusza w dwóch przypadkach:

  • Klient potrzebuje notariusza zagranicą, mówiącego w języku narodowym klienta bądź innym żądanym

  • Klient potrzebuje notariusza w kraju, mówiącego w dowolnym, wymaganym języku obcym

 Obecnie wyszukiwarka (Znajdź notariusza) obsługuje 25 kraje europejskie (w tym Wielką Brytanię w podziale na Anglię, Walię i Szkocję). Notariusze z Polski także są dostępni w rejestrze online. 

W sposób łatwy, szybki, a przede wszystkim intuicyjny, każdy obywatel UE może znaleźć notariusza posługującego się wymaganym językiem obcym w dowolnym mieście europejskim. Dzięki zastosowaniu opcji wyszukiwania po nazwisku, narzędzie umożliwia również znalezienie konkretnego notariusza w danym kraju oraz sprawdzenie czy prowadzi on sprawy w językach innych, niż narodowy. Korzystając z serwisu, istotne jest, aby mieć świadomość, iż nie we wszystkich krajach członkowskich UE funkcjonuje zawód notariusza. Dodatkowo, warto pamiętać, że nie wszystkie organizacje prawnicze z Wielkiej Brytanii dołączyły do systemu (aczkolwiek – w ostatnim czasie – Anglia i Walia przyłączyły się do rejestru).

Serwis Znajdź notariusza jest doskonałym narzędziem wspierającym prawne procesy transgraniczne w UE. Dzięki oferowanym funkcjonalnościom, każdy obywatel Europy (i nie tylko) ma możliwość znalezienia odpowiedniego notariusza zarówno we własnym kraju, jak i zagranicą. Różnice językowe nie stanowią tu bariery, ponieważ serwis dostępny jest w wielu językach narodowych i pozwala znaleźć prawnika posługującego się dowolnym, wymaganym językiem obcym.

 Wyszukiwarka wciąż się rozwija, dołączają do niej kolejne kraje (ostatnio Szwecja). Nieustannie trwają prace zmierzające do rozbudowy serwisu, tak aby, należały do niego wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz ich organizacje prawnicze.

 

Dowiedz się więcej

Data publikacji:15/04/2016

Data ostatniej aktualizacji: 18/04/2019