Projekt e-CODEX zapewnia skuteczne rozwiązania w obszarze wymiaru sprawiedliwości na terenie Unii Europejskiej. W dobie zwiększonej mobilności obywateli i przedsiębiorców na rynku europejskim, spory transgraniczne stają się coraz częstszym zjawiskiem.

Zmierzając w kierunku stworzenia jednolitego rynku europejskiego, e-CODEX pomaga zaoszczędzić czas i obniżyć koszty, dzięki bezpiecznej i prostej obsłudze postępowań sądowych w Unii Europejskiej. Zadaniem projektu e-CODEX jest poprawa dostępu obywateli i przedsiębiorców do środków prawnych na terenie Europy i usprawnienie komunikacji z organami wymiaru sprawiedliwości drogą elektroniczną. W konsekwencji, oznacza to oszczędność czasu, pieniędzy a także łatwiejszą i przyjaźniejszą procedurę dzięki narzędziom, które prowadzą nas krok po kroku przez postępowanie.

Kto skorzysta z rozwiązań e-CODEX?

Głównymi odbiorcami projektu są obywatele, przedsiębiorcy a także pełnomocnicy profesjonalni działający w imieniu swoich klientów.

  • Obywatele i przedsiębiorcy

Obecnie obywatele rzadko składają pozwy w sprawach transgranicznych z powodu nieznajomości obcych regulacji prawnych, konieczności kontaktu z organami wymiaru sprawiedliwości w innym kraju i kosztownych postępowań Projekt e-CODEX ma na celu uproszczenie elektronicznej wymiany informacji prawnych w krajach UE. W razie sporu transgranicznego obywatel będzie mógł złożyć wymagane dokumenty drogą elektroniczną, nie wychodząc z domu czy biura. System e-CODEX poprowadzi przez wymagane etapy postępowania informując o otrzymanych dokumentach i decyzjach.

 

  • Środowisko prawnicze

Dzięki ścisłej współpracy pomiędzy środowiskiem prawniczym a projektem e-CODEX, pełnomocnicy profesjonalni zyskają nowe narzędzia komunikacji z organami wymiaru   sprawiedliwości w krajach UE. Elektronizacja postępowań w sprawach transgranicznych znacznie uprości procedurę składania pozwów. Możliwość realizacji postępowań drogą elektroniczną oferowana przez projekt e-CODEX zapewni szybszą realizację postępowań oraz pewność dostarczenia dokumentów do właściwego organu.

 

Co to oznacza w praktyce ?

Kupiłeś sprzęt komputerowy w zagranicznym sklepie internetowym, ale sprzedawca go nie wysłał? Wykonałeś usługę dla partnera biznesowego z kraju UE, który nie dokonał zapłaty zgodnie z umową? Narzędzia oferowane przez e-CODEX pomogą ci złożyć pozew przeciwko nieuczciwemu sprzedawcy czy kontrahentowi. Nie musisz osobiście iść do sądu ani wypełniać papierowych formularzy – możesz to zrobić drogą elektroniczną, nie wychodząc w domu.